Home Pilavlar Pırasa Diblesi

Selamlarrrrr blogcanlarrr ve yemekseverler ve de Gönül severler .)))))) Kendimi tebrik ediyorum sitemle yakinen ilgilenmeye başladığım için o kadar ihmal ettim ki arşivde yayınlanmayı bekleyen bir sürü lezzetler bekleye bekleye helak oldular .))))

Bende burda helak ötesi bişey oldum çünkü 20 yıllık meslek hayatımda sanırım ilk kez senelik iznimi Ağustos ayına bıraktım tatil için …Sezonun kapanışını yapıcam işte bende napım mecbuuuurrr:))) Ramazan ayının Temmuza denk gelmesinden böyle oldu bakalım…Şimdiden yapacağım tatilimin hayalini kuruyorum. Söylemesi ayıp geçen yıldan 15 bu yıldan 30 toplam 45 güncük iznim var:))) artık ben bi 4 hafta alayım dinleneyim bollllll tatil yapayım diyorum bakalımm….Herşeyın hayırlısı….

941244_10151582478353740_1141959488_n

Dıble karadenızın meşhur yemeklerındendır genelde kara lahanayla yapılır, sonra taze fasulyeyle yapılır ve tabi ki pırasayla da yapılırmış…Bir nevi sebzeli pilav gibi. Ama lezzetinden yanına varılmıyor benden söylemesi…Ben dıbleyı sadece fasulyeyle yapardım ama pırasalısı hepsini solladı geçti diyebilirim. Canım dostum damaktadi.net/ bloğunun  yazarı Gülümün evinde tanıştım adeta vuruldum artık ne kadar yedim bilemiyorum….O sebeple de  şiddetle tavsiye ettiğim lezzetler arasında yerını aldıysa sitemde de yerini almalı geç bile kaldı….

 


Buyrun tarifimize ;

Teflon tavamızda 1 adet soğanı minik minik doğrayıp kavuruyoruz.

Ardından dolmalık fıstığı ve 1 rendelenmiş havucu ekliyoruz kavurmaya devam ediyoruz.

4 sap pırasayı yine minik minik doğrayıp soğanlı fıstığın için ekliyoruz.

Hepsi kavrulduktan sonra ; tane karabiber,kuş üzümü ekleyip 1 ajda bardakla kaynar suda haşlanmış (ocakta değil) pirinci ekliyoruz.

Kısık ateşte pişirip bir çimdik :)) tarçın koyup, tuzunu ayarlayıp 1 kup şeker atıyoruz ardından 2 parmak kadar su ekleyip pişiriyoruz…Sonra afiyetle yumuluyoruz :))

AFİYETLER OLSUN….

GÖNÜL’DEN SEVGİLER….

 

Comments

comments

Benzer Haberler

Yorum yaz

error: Bu içerik korunmaktadır!!!
Önceki yazıyı okuyun:
1066128_10151562853858740_150577350_o
Fransa Geleneği PAUL “Maison de Qualite”

1889’dan beri Fransız Mutfağının taze ve lezzetli ürünlerinin adresi olan PAUL İstanbul’da  Fransız mutfağının pastane ürünlerinden ev yapımı yemeklere uzanan...

Kapat