Home Yemek Fırtınası Menengiç Kahvesi ve Yemek Fırtınası

Evetttttt 3-4 gündür kar hayaliyle yanıp tutuşurken, her sabah uyanır uyanmaz perdeyı araladığımda kar manzarası beklerken….. ciddi ciddi yağmaya başladı yerler tutmaya başladı sabaha ne olur bakalım hep birlikte görüces…..Okul yıllarımda hasretle kar yağmasını bekler umutla okulların tatil olmasını isterdim  :))) şuanda da kimbilir çocuklar nasıl heyecanla kar tatili bekliyordur.))) Zerrinimin başlattığı yemek fırtınası gümbür gümbür esmeye devam ediyor…Bugün fırtına da üçüncü günümüz…Bakalım oyunumuzda bugün hangi görev bizi beklemiş :))))

1499424_10151886695668740_1811629597_n

3. gün : Kışın vazgeçilmezi Hep çay hep kahve olmaz. Kış yaklaştı. İçimizi ısıtacak bir içecek tarifi yapalım, yaratıcılığımızı konuşturalım.

Aslında kış çayları otlar çöpler bitkiler içmekten bazen iç organlarımın yosun bağladığını düşünmüyor değilim:)))))) Ama bitki çayları benim için apayrı lezzetler…Fakat beni mest eden bir lezzet daha var ve şuan bir yandan yudumluyor bir yandan sizlerle paylaşıyorum MENENGİÇ KAHVESİ…..

1 fincan süt,1 tatlı kaşığı menengiç ve 1 kesme şekeri karıştırıp ocakta kısık ateşte kaynatıyoruz….sonra afiyetle içiyoruz :)))

1390759_10151886695813740_2089859602_n

MENENGİÇ ;

Familyası antepfıstığıgillerden olup, Batı , Güney ve Güneydoğu Anadoluda yetişir.

Nisan-haziran ayları arasında, yeşilimsi renkte çiçekler açan, 2-6 m yüksekliğinde, kışın yaprağını döken ağaçlar. Çitlenbik olarak da bilinir. Meyveleri önce kırmızımsı olup, daha sonra kahverengine döner. Ağacın dallarına yapılan yaralamalarla yahut da kendiliğinden sızmayla sakız elde edilir. Bu sakız, bal kıvamında, sarımsı veya grimsi renkli ve hoş kokulu olup menengiç sakızı adını alır. Batı Anadolu’da yabani menengiçleri aşılamak suretiyle antepfıstığı elde edilmektedir.

Kullanıldığı yerler: Menengiç sakızı dahilen, idrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanıldığı gibi, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak da kullanılır. Menengiç meyveleri rezin, uçucu yağ, palmitik, oleik, stearik asit gibi yağ asitlerini ihtiva eder. Meyveleri idrar söktürücü etkiye sahiptir. Gaziantep bölgesinde meyveleri kavrularak menengiç kahvesi adı altında kahve yerine kullanılmaktadır.
Egzama, Astım, İshale de İyi Geliyor

Botanikçi Herbalist İlhan Aslanyürek ise çerez ve şekerleme endüstrisinde de kullanılan menengicin halk arasında egzema, astım, ishal, sarılık, mide ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanıldığını belirtti.

Günümüzde en yaygın kahve türü olarak karşımıza çıkan menengiç kahvesinin nefes darlığı, solunum yolları, ses teli, hazım problemleri gibi pek çok hastalığın tedavisinde etkin olarak kullanıldığını anlatan Arslanyürek, şu bilgileri verdi:

Kansere ve Yaşlanmaya Karşı Koruyucu

”Menengiç kahvesinin faydalarına baktığımızda kronik mide rahatsızlıklarını ve midedeki ağrıları geçirir. Akciğer iltihaplarını temizler. Menengiçin septik özelliği vardır. Nefes darlığına, bronşite, balgama, öksürüğe karşı faydalıdır. Ses tellerine iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayak terlemelerini keser. Ağız kokusunu giderir. Saçların daha canlı ve gür olmasını sağlar. İdrar söktürür ve böbrek kumların dökülmesini sağlar. Böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Vücudun her alanındaki kan akışını hızlandırır. Kalbi kuvvetlendirir. Beden ve zihni kuvvetlendirir. B,C,E vitaminleri bakamından zengindir. Ağız salyasının kesilmesini sağlar. Dalak için yararlıdır. Türk kahvesine göre daha yumuşak bir tada sahip olan menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir.”

”Menengiç, yabani aşılanmamış Antep fıstığına verilen isimdir” diyen Aslanyürek, ”Menengiç, çedene, bıttım gibi farklı isimlerle anılıyor. Bence, menengiç kahvesine Antep fıstığı kahvesi demek çok doğru olur. Çünkü, menengiç diye bilinen meyvenin dalını Antep fıstığı aşıladığınız zaman Antep fıstığı olur” ifadelerini kullandı.

Nasıl Kahve Oluyor?

Menengiç kahvesinin, hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edildiğini anlatan Prof. Dr. Aslanyürek, şu bilgileri verdi:

”Menengiç ağacından toplanan menengiç meyveleri, yıkandıktan sonra birkaç gün güneş altında kurumaya bırakılır. Daha sonra menengiçler geniş bir tavada rengi koyu kahverengiye dönene kadar kavrulur. Kavurma işleminden sonra macun kıvamına gelene kadar ezilmesiyle menengiç kahvesi meydana gelir. Menengiç kahvesi yaparken, Türk kahvesi yapımında dikkat edilmesi gereken şeylere menengiç kahvesi yapımında da dikkat edilmesi gerekir. Menengiç kahvesi kısık ateşte kendi halinde pişirilmelidir. Kahve yapılırken su yerine süt de koyulabilir. Menengiç kahvesi, Türk kahvesine göre daha yumuşak bir tada sahiptir.”

Kaynak: http://menengic.nedir.com/#ixzz2n6fYZW5G

Comments

comments

Yorum yaz

error: Bu içerik korunmaktadır!!!
Önceki yazıyı okuyun:
nisan 11 018
KREMALI KEK

Çayın en güzel eşlikçisi Dışarda yağmur yağıyor, elinize kitabınızı almışsınız, çayın dumanı üstünde yanına hangi lezzet gider? En sevdiğiniz tarif...

Kapat