Home Çorbalar Knorr’dan Yöresel Lezzetler

1016891_10151581064783740_152148956_n

Güzel ve keyifli bir Cumartesi-Pazar tatili bizimle olsun.Sofralarınız bereketli olsun.İftar davetleriniz bol olsun.Sağolsun benimde o kadar dolu ki iftar davetlerim henüz Mübarek Ramazan ayımız başladığından beri 1 gün evimde iftar yapabildim..Hergün davet olunca evde iftar yapmaya fırsat olmuyor..özellikle arada Oruç tutamayan arkadaşlarım dostlarımda sevabımdan kazanmak için davet edince icabet etmek kaçınılmaz oluyor..benim sevabım hepimizin sevabı :))))

Knorr ailesi sağolsun özellikle Ramazan da yada yeni lezzetler ortaya çıkardığında biz yemek yazarlarını unutmuyor .Geçen gün kurye Knorr dan kargonuz var die geldiğinde açıkçası çorba vs tahmin ettim ama kutunun içinde böylesi şık bir tencere çıkacağı aklıma gelmemişti. Aslında sadece tencere demek yanlış olur serviste kullanabileceğimiz çok şık tasarımıyla her iki yanında kulplarında plastik aparat sayesinde ellerimiz yanmaktan kurtulacak:)))) ve tealıght sayesinde yemeklerimiz ısısını koruyacak soğumayacak…Tealıht deyince aklıma fondü geldi düşünsenize bu tencereyle fondüye yumulduğunuzu ahahahaha sonra su içsem yarıyor yine yarmagül oldum die dövünürüz..Neyse hadi bakalım oruç oruç bozmayalım niyetimizi :)))

Knorr’un yöresel çorbalarını zaman zaman alıp yaparım üstelik çokta severim birde biliyorum ki diğer hazır çorbalardan çok farklı ve sağlıklı.Zaten hazır çorba tercihlerim sadece Knorr ve Maggi olmuştur…Ama zenginlik olarak Knorr özellikle Yöresel çorbalarla mutfak dolabımda mutlaka yerını muhafaza edenlerdendır.

Para Para ve Bostan Çorbası lezzet bakımından beni diğerleri gibi mest edecek diye düşünüyorum….Lezzeti denediğim an , an itibariyle durumu sizlerle paylaşıyor olacağım 🙂

BUGÜNÜN BEREKETİ HANELERİNİZE YAĞMUR GİBİ YAĞSIN

SOFRALARINIZDAN ÇORBALARINIZ HİÇ EKSİLMESİN….

Knorr’dan Ramazan’a Özel Yöresel Lezzetler

İftar sofraları bu Ramazan’da da Knorr ile şenleniyor. Klasik ve yöresel lezzetleriyle her damak zevkine hitap eden Knorr, zengin çorba çeşitlerine Para Para ve Bostan çorbalarını ekliyor.

Her zaman %100 gün ışığında yetişen sebzeleri tam mevsiminde toplayarak kurutan Knorr,  iftar sofralarını yöresel tatlarla donatmaya devam ediyor. Üstelik bu yıl Knorr, Knorr şeflerinin özenle harmanladığı çorbalarına Para Para ve Bostan çorbasını da ekliyor.

Anadolu’dan doyurucu bir lezzet: Para Para Çorbası

Anneannelerimizin hazırladıkları yumurtalı kesmeyi, yani yöresel adıyla Para Para’yı, Knorr Şefleri sizler için %100 dana etli köfte, nohut, domates ve zengin baharatlarla harmanladı. Yediden yetmişe tüm ailenizle birlikte iftara keyif dolu bir başlangıç yapabilmeniz için Knorr; Ramazan sofralarına Anadolu’nun Para Para çorbasını annanelerimizden aldığı tarifle sunuyor.

Bahçeden sofraya taze sebzeler: Bostan Çorbası

Knorr’un diğer yeni yöresel çorbası olan Bostan çorbası ise yaza denk gelen Ramazan ayında zengin içeriği ile sofralarda yerini alıyor. Geleneksel olarak pazı ile yapılan Bostan Çorbası, Knorr şeflerinin usta dokunuşları ile son haline geliyor ve tam mevsiminde toplanmış taptaze pazı ve havucun yanı sıra, kırmızı mercimek ve %100 göğüs tavuk etinin kurutulup baharatlar ile harmanlanmasıyla hazırlanıyor. Knorr’un yeni Bostan Çorbası, bu sene Ramazan sofralarınızı taçlandırıyor

Knorr, yöresel lezzetler kategorisinde; Analı Kızlı, Yoğurtlu Mantı, Oğmaç, Toros, Hanımağa, Tutmaç, Yüksük, Alaca, Yuvalama, Kaşık Börek, Ayranaşı, Mahluta, Valide Sultan ve Kazdağı çorbalarını, çorba severlerin beğenisine sunuyor.

 1005981_10151581061043740_769588445_n

Ramazan da iftar vermenin fazileti anlatmakla bitmez.Konu ile ilgili bir alıntıyı paylaşmak isterim ;

İftar vermek çok sevabdır. Yolda giderken bir oruçluya bir hurma veya bir zeytin verilse de iftar verme sevabına kavuşulur. Peygamber efendimiz, (Bir kimse, bu ayda bir oruçluya iftar verirse günahları affolur. O oruçlunun sevabı kadar ona sevab verilir) buyurunca, Eshab-ı kiramdan bazıları, bir oruçluyu iftar ettirecek kadar zengin olmadıklarını söylediler. Onlara cevaben (Bir hurmayla iftar verene de, yalnız suyla oruç açtırana da, biraz süt ikram edene de bu sevab verilir) buyurdu. (Beyheki)

Yine bir hadis-i şerifte, (Ramazanda bir misafire oruç açtırana Sırat köprüsünü geçmek kolaylaşır) buyuruldu. (V. Necat)

Yemek yedirmek çok sevabdır. Hele oruçluya yedirmek daha çok sevabdır. Oruç tutanın sevabı kadar sevab alır, oruçlunun sevabından eksilme olmaz.

Peygamber efendimiz, (Ramazan ayında bir oruçluyu su ile iftar ettiren, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur) buyurunca da, Eshab-ı kiram, “Su az ve kıymetli iken mi?” diye sual etti. Onlara cevaben (İsterse nehir kenarında versin, aynıdır) buyurdu. (V. Necat)

Yemek yedirmeyi nimet bilmelidir! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Amellerin en faziletlisi, bir müminin aybını örtmek, karnını doyurmak ve bir ihtiyacını karşılamak suretiyle onu sevindirmektir.) [İsfehani]

(Allahü teâlâ, yemek yediren cömertle meleklerine övünür.) [İmam-ı Gazali]

(Misafir, sofrada bulunduğu müddetçe, melekler, ev sahibine dua eder.) [Taberani]

(Cennette öyle güzel köşkler vardır ki, bunlar, tatlı konuşa

Dostlarla yemek
Dost ve arkadaşlara yemek yedirmek, sadaka vermekten efdaldir. Hazret-i Ali buyurdu ki:
(Dostlara yedirdiğim bir ekmek, fakirlere verdiğim beş ekmekten daha kıymetlidir. Dostlarla yenilen yemek, köle azat etmekten daha makbuldür.)

(O beni yemeğe çağırmıyor. Onu niye çağırayım) dememelidir! Yemeğe çağırırken de, yemeğe giderken de yalnız Allah rızasını düşünmelidir!

Yemekte günah işlenen davetlere gidilmez. Fakirlerin davetine gitmeyip de, zenginlerinkine gitmek kibirdendir. Kendinden aşağı olanları ziyaret etmek de tevazu alametidir.

Düğün yemeğine davet olunanın gitmesi sünnet, başka ziyafetlere gitmek müstehaptır.
Bazı âlimler ise, (Düğün yemeğine gitmek vacip, diğer davetlere gitmek sünnettir) demişlerdir.

Müslümanın Müslüman üzerindeki beş haktan biri, davetine icabettir. Yani davetini kabul edip gitmektir. Hadis-i şerifte, (Davete icabet ediniz) buyuruldu. (Müslim)

Külfete girenin davetine gitmek gerekmez. Cimrinin davetine de gitmemelidir! Peygamber efendimiz bu hususta, (Cömerdin yemeği şifa, cimrinin yemeği hastalıktır) buyurmaktadır. (Deylemi, Hâkim, İbni Lâl, Dare Kutnî, Hatib)

Samimi olarak davet edilen yere gitmelidir! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Müslüman kardeşine ikram eden, Allahü teâlâya ikram etmiş olur.) [İsfehani]

(İki kişi birden davet ederse, kapısı yakın olana icabet et! Çünkü kapısı yakın olanın hakkı daha önce gelir.) [Buhari]

(Davete icabet etmeyen, Allah’a ve Resulüne asi olmuş olur.) [Buhari] (Dinimizin bu konudaki emrine uymamış olur.)n, yemek yediren ve herkes uyurken namaz kılanlar içindir.) [Tirmizi]

(Arkadaşına, sevdiği yemeği ikram edenin günahları affolur.) [Bezzar

Benden bu kadar……Evde tatil keyfinin tadı oruçken ancak yatarak çıkarılır:)))))

SEVGİLERİMLE……

 

Comments

comments

Benzer Haberler

Yorum yaz

error: Bu içerik korunmaktadır!!!
Önceki yazıyı okuyun:
1011896_10151537448073740_678770678_n
EKS’de Weber Grill Akademi Workshop Keyfi

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte barbekü tutkunları piknik alanlarını doldurmaya, teras ve balkonlar ise açılmaya başladı. Güzel havaların vazgeçilmez aktivitesi barbekünün...

Kapat