Home Etkinlikler EKS’de Weber Grill Akademi Workshop Keyfi

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte barbekü tutkunları piknik alanlarını doldurmaya, teras ve balkonlar ise açılmaya başladı. Güzel havaların vazgeçilmez aktivitesi barbekünün püf noktalarını bu işin uzmanı Weber firmasından öğrenmek için EKS Mutfak Akademisi’ne  blog yazarı arkadaşlarımla davet edildik..EKS Mutfak Akademisinde yine dopdolu keyifli bir etkinlik yaşadık.

Bu işin sırrı doğru barbekü seçimi, doğru kullanım, doğru ısı, et cinslerini tanıma ve eti marine etmeyi bilme. Weber Genel Müdürü Cem Yılmaz bize hem firma hakkında genel bilgi verdi, hem de barbekü yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

 

1011896_10151537448073740_678770678_n

Her mevsim tutkunlarının keyif kaynağı olmayı başaran barbeküler havaların sıcak yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde popülaritesini artırmaya başladı. En özel anlara eşlik eden barbekülerin keyfini çıkarmanın en önemli yolu ise doğru kullanım. Dünyaca ünlü barbekü markası Weber, et pişirmenin ve barbekü yapmanın önemine değinerek, lezzetli bir barbekü keyfi için doğru eti seçmenin ve doğru şekilde pişirmenin önemini savunuyor

 

971445_10151537449078740_1619294422_n

Lezzet kadar sağlıklı ve bilinçli kullanımın da önemli olduğunu savunan Weber Genel Müdürü Cem Yılmaz, leziz ve sağlıklı et pişirme sürecinde doğru kullanım konusunda şu şekilde konuşuyor; “Et pişirmeden önce barbekünün temiz olmasına dikkat edilmeli, mükemmel mangal keyfi için mükemmel araçların yanı sıra yüksek değerli malzemeler de gereklidir. Bu nedenle deneyimli satıcıya gidilmesi ve ürünler hakkında güvenilir bilgi edinilmesi gerekir. Kömürlü barbeküde odun kömürü daha hızlı ısınır, ancak briket kullanıldığında daha uzun süre yanması sağlanacaktır. Gazlı barbekülerde ise gerekli hazırlık işlemi yapıldıktan sonra sıcaklığı 300 dereceye getirerek ön ısı modunda tutmak gerekmektedir. Kömürlü barbekülerde kömürün, balık ve sebzenin yeterince taze olması gerekirken, dana eti en az iki haftalık olmalıdır.”

Barbeküde Meyve: Neden olmasın?
Etin yumuşak olması için marine karışımına, meyve-sebze suyu, yoğurt, şarap veya sirke gibi asit içeren içerikler konulması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, balık türündeki yiyeceklerin, mangalda çabuk piştiğini ve bu nedenle de mangal başında pişme sürecinin takip edilmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Konuklarına et dışında daha hafif yiyecekler ikram etmek isteyenlerin tercihi sebzeler için ise en uygun pişirme şekli gözleme yöntemidir. Kısa sürede közleneceğinden işlem sırasında sık sık takibi yapılmalıdır. Et yemeği sonrası tatlı ile devam etmek isteyenler için ise barbeküde meyveyi tavsiye ediyoruz. Şeftali, muz veya ananas dilimleri ile mükemmel lezzetler yakalayabilir ve vanilyalı dondurma servis edebilirsiniz. Ancak sadece meyve değil, lezzetli kekler ve tatlı karışımlar da ızgara yöntemi ile ısıtılıp servis edilebilir.”

Weber Grill Akademi -EKS Mutfak (4)

BARBEKÜ   YAPMANIN 5 TEMEL PÜF NOKTASI
1
Kömürün   pişirmeye en uygun kıvamı Uzun   süre yandığı için önerilen briket kömürler, barbeküye   atıldıktan yaklaşık 40 dk. sonra uygun kıvama gelirler.
2 İdeal   et pişirme ısısı
Az   pişmiş et için ideal çekirdek sıcaklığı; 49-53 °C
Orta   pişmiş et için ideal çekirdek sıcaklığı; 54-60 °C
İyi   pişmiş et için ideal çekirdek sıcaklığı; >61 °C
Etin   az, orta veya iyi pişmiş olması barbekü içerisindeki ısıya   değil tercih edilen pişirme yöntemine bağlıdır.
Az   pişmiş et için tercih edilen yöntem; 50/50 yöntemi
Orta   pişmiş et için tercih edilen yöntem; dolaylı pişirme yöntemi
İyi   pişmiş et için tercih edilen yöntem; doğrudan pişirme   yöntemi

Bu    şekilde barbekü içerisinde sirküle olan ısıyı kontrol   ederek etin pişme derecesini kontrol edebiliriz.

3 Barbeküde   sosun önemi Dilendiğinde   pişmeden önce marine sosları ile ete hoş bir lezzet   katılabilir. Dilendiğinde ise piştikten sonra sos ile farklı    bir tat yakalanabilir. Marine edilmemiş et için en ideal   baharatlar kaba deniz tuzu, karabiberdir.
4 İdeal   et pişirme süresi Mükemmel   bir et en az 4 cm kalınlıkta olmalıdır. Et pişirilmeden 1   saat önce dolaptan çıkarılıp dinlendirilmelidir. Orta boy bir   bonfile için ideal pişirme süresi ön yüz 4 dk. arka yüz 3   dk.’dır. Biftek barbeküden alındıktan 3 dk. sonra   kesilmelidir. Böylece etin suyu yeniden dağılır ve daha   kıvamlı olur.
5 Favori   Marine Tarifi Soğan,   sarımsak, tuz, biber ve taze baharatlardan oluşan marine sosu   içerinde birkaç saat bekletilen et, farklı aroması ise lezzete   lezzet atacaktır.

Weber Grill Akademi- EKS Blogger Etkinliği-01.06.2013 (5)

 

TEREYAĞI İLE EZZETLENDİRİLMİŞ IZGARA BONFİLE/ MARİNELİ IZGARA SEBZELER (dırect)

Malzemeler

4 dilim bonfile

Tereyağı

Tuz

Sebze marine için

Taze fesleğen,

Kekik

Taze biberiye

Sarımsak

Tuz

Karabiber

Sıvıyağ

 Yapılışı

Mevsim sebzelerini marine malzemeleriyle harmanlayıp marine edin. Izgarada pişirdikten sonra tereyağı ile lezzetlendirilmiş, ızgarada pişmiş bonfile dilimleri ile servis edin.

 

Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığı ve ürünleri yakından tanımamızı sağladığı için Weber firmasına ve Cem Yılmaz’a

EKS Mutfak Akademisine ve güleryüzlülüğünü hiç eksiltmeyen Sevgili Chef Eyüp Kemal Sevinç ve ekibine çok teşekkür ediyorum..

SEVGİLERİMLE

Comments

comments

Yorum yaz

error: Bu içerik korunmaktadır!!!
Önceki yazıyı okuyun:
941244_10151582478353740_1141959488_n
Pırasa Diblesi

Selamlarrrrr blogcanlarrr ve yemekseverler ve de Gönül severler .)))))) Kendimi tebrik ediyorum sitemle yakinen ilgilenmeye başladığım için o kadar ihmal...

Kapat