Home Etkinlikler Asırlık Develi Lezzetlerinde Kendimizden Geçtik

1

Geçtiğimiz günlerde benim gittiğim favori mekanlarımdan biri olan DEVELİ’ye davet edildim…Tabiki Bimutfakikişef Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak organizasyonu ile gelen bir davete icabet etmemek olmazdı. Sevgili Özlem MEKİK ve Ayvaz AKBACAK yine keyifli enerjilerinden ödün vermediler oldukça keyifli bir Akşam yemeği gerçekleştirdiler. Gelelim Saygıdeğer Develi ailesinin misafirperverliği samimiyetine … Ne diyebilirim tek kelime ile Asil bir Aile..

5

Saygı duyulacak bir Anne Baba; Sevgili Arif DEVELİ ve oldukça hanımefendi duruşuyla Sevgili Sevil DEVELİ… Evladını dinlerken akıttığı gözyaşları hala gözümün önünde diyebilirim….

ve Nuri DEVELİ o güzel anlatımı ile duygulu anlar yaşattı diyebilirim. Sevgili Nuri DEVELİ’yi dinlerken ailesini nasıl güzel temsil ettiğini gördük… Allah herkese layığında hayırlısıyla Anne Baba ve sahip olunası evlatlar versin.

6

Develi’nin hikayesinden bahsetmek istiyorum ;

Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet, ustalık, profesyonellik ve titizliğin hikâyesi olan Develi Restaurant, halen Develi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Arif Develi’nin dedesi tarafından 1912 yılında, Antep’te kuruldu. Arif Develi, 1966 yılında İstanbul’a gelerek, İstanbul’un tarihi mekânlarından Samatya’da Develi restaurantı açtı. 6 yaşında mesleğe adım atan Arif Develi’nin çalışkanlığı ve titizliği sayesinde Develi adı bir efsane haline geldi.

Bugün Samatya’da bir klasik haline gelen ve gurmelerin uğrak yeri olan Develi, Türk mutfağının zenginliğini inceliğini en iyi şekilde yansıtıyor. Gaziantep mutfağı ile yetinmeyerek Ege, Akdeniz, Orta Anadolu yörelerinin farklı tatlarını da özenle sunuyor.

Arif Develi, halen Develi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Ancak artık Develi mirasını iki oğlu, Ali ve Nuri Develi profesyonel anlamda geleceğe taşıyor. Arif Bey’in öğretileriyle yetişmiş ve uzun yıllardır develi çatısı altında olan ustalar ve hizmet ekibi de bu mirasın diğer sahipleri olarak öne çıkıyor. Zaten Develi lezzetini ve kalitesini bilenler de bu mirasın sürdürülmesinde önemli bir role sahip.

Antep mutfağının lezzetlerini kendi ustalığıyla renklendiren Arif Develi’nin bu ünlü mutfağa kattığı özel lezzetler de Develi efsanesini oluşturdu. Örneğin, Develi’nin ünlü fıstıklı kebabı Arif Bey’in kendi buluşu olan bir lezzet.

Lezzet efsanesini, Samatya’dan sonra Etiler, Kalamış ve Ataşehir restaurantlarında sürdüren Develi, son olarak Florya’da yeni şubesini açtı. Beş dönüm arazi üzerinde kurulan Develi Florya, Develi lezzetlerinin İstanbullularla buluşacağı 7. adres oldu.

Kurulduğu günden bu yana lezzeti ve hizmet kalitesiyle tanınmış otoritelerin övgüsünü kazanan Develi, birçok ödülün yanı sıra 2002 yılında Avrupa’nın en iyi restaurantlarını belirleyen Zagat Survey 2002 tarafından “İstanbul’un en iyi 5. restoranı” seçildi. Develi Samatya, 2006 yılında İngiltere’nin The Observer gazetesi tarafından dünyadaki “En iyi 100 lokanta” listesinde yer aldı.

CCFfUF2W0AE48Ma Develi Florya sadece restoran değil.. -Kapalı alanı 580 kişilik, bahçe kullanım alanı 550 kişilik ve terası 600 kişilik kapasiteye sahip. -120 kişilik deneyimli ekibiyle hizmet veriyor. -Burada iki adet mutfak ve baklava satış reyonu bulunuyor. -Çocuklu ailelere özel hem kapalı hem açık çocuk odaları mevcut, 4 kişilik özel eğitimli ekip görev alıyor. -60 kişilik VIP odası grup yemekleri için ideal. -Pazar günleri açık büfe kahvaltıda 150 çeşit ürün bulunuyor. Katmer, beyran, ciğer kebabı ve Antep su böreği masalara ikram ediliyor (denenmeli). -Catering hizmeti de veriyorlar. -Bizim ağırlandığımız Flora by Develi ise davet ve kutlama salonu olarak tasarlanmış. Kapalı alanda 350 kişi, açık alanda 450 kişi kapasitesiyle aynı anda 800 kişiye hizmet veren sade, şık ve ferah bir mekan. 3   Ve Muhteşem lezzet etkinliğimiz belkide şimdiye kadar yapılan en büyük katılımcı sayısı ile gerçekleşti. Birbirinden lezzetli yemekler tattık yemekten fenalık geçirdik diyebilirim. 20150408_201825 Develi Lezzetlerine verilen önem ayrıca Hayvan Barınaklarına da veriliyor.. Şöyle ki yemek artıkları çöpe değil Hayvan Barınaklarına gönderiliyor.. Bu yüzden de yemek tabaklarımıza kürdan atmamaya özen gösterelim vurgusu da dile getiriliyor.. Takdire şayan bir davranış bence…. 20150408_213144   Ve bir diğer konuyu da aynı şekilde çok takdir ettik diyebilirim. Sevgili Arif DEVELİ gelen misafirlerin mekandan ayrılırken ki masadan kalkarken ki yüz ifadelerine bakıp memnuniyetsizlik hissettiğinde masaya bakan garsonu yanına çağırıp nedenini sorarmış… Müşteri  gelsin yesin içsin para kazanalım mantığının çok dışında bir olay… 20150408_21313020150408_193443 ve gecenin finalinde “bimutfakikişef” ile çiğköfte yoğrulma sanatı icraa edildi…Sevgili Özlem MEKİK Sevgili Ayvaz AKBACAK ve bileğine güvenen blogger arkadaşlarım köfteye bi el bi yumruk attılar diyebilirim… Sahi tavana atılmışmıydı köfte :)))) 20150408_205101 Ve ve veee bizleri kapılarını sonuna kadar açıp bütün lezzetlerinden sakınmadan ikramda bulunan SEVGİLİ FLORYA DEVELİ, ARİF DEVELİ,SEVİL DEVELİ,ALİ DEVELİ,NURİ DEVELİ ve DEVELİ ÇALIŞANLARI….. 20150408_213144 20150408_193342 Ve bu muhteşem daveti organize edip bizleri davet eden Sevgili ÖZLEM MEKİK VE AYVAZ AKBACAK… 20150408_231430 BU MUHTEŞEM GECEYE DAVETİNİZE İCABET ETMEKTEN BÜYÜK KEYİF ALDIM… TEŞEKKÜR EDİYOR SEVGİLERİMİ İLETİYORUM.

Comments

comments

Yorum yaz

error: Bu içerik korunmaktadır!!!
Önceki yazıyı okuyun:
image
Kartal’da Lezzet Yatağı Lila’s Lounge

İstanbulun çatısı Aydos‘un eteğinde; Kartal‘da hayatınıza yep yeni renkler katıyoruz. Dünya mutfağından seçkin lezzetler, yaratıcı sunumlar, canlı müzik keyfi, sevdiklerinizle...

Kapat